Zadbaj o trawnik z Innbio – wertykulacja

W momencie, w którym gleba pod naszym trawnikiem osiągnie odpowiednie pH (po zastosowaniu odkwaszania), bardzo istotnym elementem jest przeprowadzenie zabiegu wertykulacji, czyli napowietrzania trawnika.

Do zastosowania w ogrodzie powyżej wspomnianego zabiegu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego urządzenia zwanego wertykulatorem. 

Należałoby na wstępie wspomnieć także, czym jest sama wertykulacja. Jest to zabieg polegający na pewnego rodzaju uszkodzeniu wierzchniej części murawy poprzez nacinanie ziemi a tym samym i korzeni trawy. Dodatkowym atutem przeprowadzenia tego zabiegu pielęgnacyjnego jest usunięcie zalegającej, ubitej warstwy uschniętej czy też nadgniłej części darni, która spowalnia wzrost murawy.

Wertykulację w miarę potrzeb można wykonywać dwa razy w roku - wiosną oraz jesienią. 

Pierwsza powinna być wykonana w okolicach początku kwietnia i doskonale przygotowuje trawnik na sezon, a druga oczyszcza go z różnych zanieczyszczeń oraz przerzedza, by miał mniejsze tendencje do gnicia i chorób grzybowych podczas trwania zimy.

Od strony technicznej warto wspomnieć, iż maszynę wertykulują dobrze jest poprowadzić wzdłuż oraz w poprzek trawnika. Nasz zielony dywan powinien być suchy, nie należy zabiegu wykonywać po deszczach bądź wtedy gdy ziemia jeszcze nie przeschła po zimie. Optymalna głębokość, na jaką ostrza penetrować będą ziemię to około 3 cm. Po tej czynności należy dokładnie wygrabić cały filc, który wydobywa maszyna, a jaki zgromadzony był w murawie.

Należy zauważyć, że bardzo młode trawniki nie wymagają jeszcze zabiegu wertykulacji, poddajemy mu zazwyczaj murawę, która ma już kilka lat.

Podsumowując, dobrze jest zaznaczyć jakie korzyści niesie ze sobą wykonanie takiej pielęgnacji

  • usuwa zalegający filc i zanieczyszczenia trawnika,
  • napowietrza glebę,
  • ułatwia wnikanie w glebę składników odżywczych stosowanych na trawniku,
  • ułatwia dostęp światła młodym źdźbłom,
  • w efekcie końcowym pielęgnuje trawnik i poprawia jego wygląd.

Proces pielęgnacji trawnika posiada także kolejne kroki. Ważne jest także usunięcie chwastów np. tych o palowym systemie korzeniowym. W takim działaniu posłużyć można się specjalnymi urządzeniami niewymagającymi schylania się bądź długimi metalowymi szpikulcami, by podważyć korzeń u samej nasady i wyrwać nieproszonego gościa wraz z całym korzeniem.

Kolejnym etapem jest właśnie dostarczenie trawie składników odżywczych, czyli nawożenie, a następnie solidne podlanie. Służy to szybszej regeneracji trawnika po drobnym, kontrolowanym uszkodzeniu w wyniku wertykulacji.

Najlepiej jest zastosować jak najbardziej naturalną formę odżywek sięgając po Organiczne nawozy Innbio przeznaczone do trawnika, których charakterystyczną cechą jest szybkie rozpuszczanie a poprzez to skuteczne działanie oraz odpowiednie uwalnianie się składników odżywczych, które są całkowicie przyswajalne, bo przecież pochodzą z natury.

Efekty zastosowania zabiegów z pewnością wynagrodzą nam nakład włożonej pracy.


Artykuł powstał przy współpracy marki Innbio z Olą https://www.instagram.com/lesnyogrod/

Mogą Cię zainteresować

Sadzenie borówki amerykańskiej krok po kroku

Jak i kiedy prawidłowo posadzić krzew borówki amerykańskiej? Wydaje się proste, prawda? Jednak, aby cieszyć się obfitymi plonami warto zachować kilka podstawowych zasad. Wiosna to dobry czas na założenie przydomowego jagodnika z borówką w roli głównej. Drugim odpowiednim terminem jest jesień, w środku lata nie zaleca się sadzić krzewów owocowych. Od czego zacząć? 

Czytaj więcej

5 roślin do ogródka, na balkon lub parapet

Bywają zielone, ale mogą być też… czerwone, żółte lub fioletowe! Balkony czy małe miejskie ogródki można urządzić tak, żeby nie tylko zdobiły, ale były dla nas również pożyteczne i smaczne. Zresztą nie tylko balkony, bo warzywa w doniczkach można uprawiać również na parapecie. Wybrałyśmy dla Was rośliny, które będą rosły i zaowocują w pojemnikach nawet na balkonie lub sporym parapecie!

Czytaj więcej