Poprawne założenie i utrzymanie rabaty roślinnej

Poprawne założenie i utrzymanie rabaty roślinnej

Założenie oraz utrzymanie ogrodowej rabaty to czynność niezwykle istotna. Dlatego, że to właśnie z poszczególnych rabat składa się cały ogród, a zatem to właśnie one decydują o jego ogólnym wyglądzie.

Dlatego planując ogród, trzeba również zaplanować poszczególne rabaty. I mimo, że to czynność teoretycznie prosta, to jednak na kilka elementów trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim wybrać dla niej odpowiednie miejsce, czy to przy granicy ogrodu, czy w jego wnętrzu, a później odpowiednio je przygotować. A odpowiednie przygotowanie to oddzielenie rabaty od przyległego obszaru (najczęściej trawnika) odpowiednim obrzeżem, czy na przykład murkiem.

Jednak miejsce i jego przygotowanie, to dopiero wstęp. Pozostaje jeszcze sprawa najważniejsza - dobór nasadzeń, które powinny być dobrze skomponowane. Czyli tak dobrane, aby były dobrze widoczne i stopniowane od strony, z której rabata będzie oglądana. Sztuką jest więc odpowiednia znajomość gatunków, świadomość jak się rozrastają, jaki mają pokrój i wysokość.

I jakkolwiek brzmi to skomplikowanie, to jednak założenie rabaty jest czynnością stosunkowo prostą, jest wiele wzorców czy źródeł, choćby w sieci, gdzie z potrzebnej wiedzy można korzystać. Natomiast prawdziwą sztuką, która ma wpływ na docelowy wygląd rabat i ogrodu, jest odpowiednie prowadzenie i utrzymanie roślin. Czyli w zależności od gatunków określone zabiegi jak przycinki, formowania, ewentualnie opryski, osłanianie itd. Sprawa jest tym bardziej złożona, im więcej gatunków na rabacie się znajduje. Ale jedno jest pewne: wymaga to sporo pracy, zaangażowania i odpowiedniej wiedzy. Stąd, w przypadku równie istotnego elementu jak nawożenie roślin, warto szukać rozwiązań uniwersalnych, aby sprawy sobie dodatkowo nie komplikować. A takim właśnie jest organiczny granulowany nawóz do iglaków i krzewów ozdobnych Innbio, a zatem praktycznie do wszystkich roślin na rabacie.

Zaletą tego produktu jest to, że poprzez swój uniwersalny skład i dobór ekologicznych składników, może być stosowany do szerokiej grupy roślin, właściwie przez cały okres wegetacji, tj. od marca do mniej więcej października, zapewniając zdrowe liście i igły oraz obfite kwitnienie.

A zatem podsumowując, raz jeszcze warto podkreślić, że atrakcyjna rabata to sprawa złożona, na którą wpływ ma zarówno odpowiednie założenie, jak i utrzymanie. I tylko staranne połączenie obu elementów zapewnia jej dobry wygląd, a tym samym przyniesie zamierzone efekty w postaci bujnych i zdrowych roślin, co przekłada się na wygląd zarówno rabaty, ale i całego ogrodu.

 

Artykuł powstał przy współpracy marki Innbio z Tomaszem Szostakiem | https://zogrodemnaty.pl/.

Mogą Cię zainteresować

Drugie nawożenie roślin powtarzających kwitnienie

Każdy ogród posiada różne etapy rozwoju w sezonie - są momenty, gdy występuje w nim pełnia koloru, jak i chwile gdzie następuje spoczynek wśród roślin. Warto wiedzieć, iż lipiec to czas, kiedy należy pomyśleć o rozpoczęciu ogławiania wielu roślin, aby umożliwić im ponowne kwitnienie.

Czytaj więcej

Uprawa warzyw w donicach

Czy można mieć warzywnik, nie mając ogrodu? Można! Balkon albo taras wystarczą, by cieszyć się pysznymi plonami. Sposobów na uprawę warzyw, gdy brakuje na nie miejsca, jest sporo, wystarczy tylko odrobina kreatywności. 

Czytaj więcej