Poprawne założenie i utrzymanie rabaty roślinnej

Poprawne założenie i utrzymanie rabaty roślinnej

Założenie oraz utrzymanie ogrodowej rabaty to czynność niezwykle istotna. Dlatego, że to właśnie z poszczególnych rabat składa się cały ogród, a zatem to właśnie one decydują o jego ogólnym wyglądzie.

Dlatego planując ogród, trzeba również zaplanować poszczególne rabaty. I mimo, że to czynność teoretycznie prosta, to jednak na kilka elementów trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim wybrać dla niej odpowiednie miejsce, czy to przy granicy ogrodu, czy w jego wnętrzu, a później odpowiednio je przygotować. A odpowiednie przygotowanie to oddzielenie rabaty od przyległego obszaru (najczęściej trawnika) odpowiednim obrzeżem, czy na przykład murkiem.

Jednak miejsce i jego przygotowanie, to dopiero wstęp. Pozostaje jeszcze sprawa najważniejsza - dobór nasadzeń, które powinny być dobrze skomponowane. Czyli tak dobrane, aby były dobrze widoczne i stopniowane od strony, z której rabata będzie oglądana. Sztuką jest więc odpowiednia znajomość gatunków, świadomość jak się rozrastają, jaki mają pokrój i wysokość.

I jakkolwiek brzmi to skomplikowanie, to jednak założenie rabaty jest czynnością stosunkowo prostą, jest wiele wzorców czy źródeł, choćby w sieci, gdzie z potrzebnej wiedzy można korzystać. Natomiast prawdziwą sztuką, która ma wpływ na docelowy wygląd rabat i ogrodu, jest odpowiednie prowadzenie i utrzymanie roślin. Czyli w zależności od gatunków określone zabiegi jak przycinki, formowania, ewentualnie opryski, osłanianie itd. Sprawa jest tym bardziej złożona, im więcej gatunków na rabacie się znajduje. Ale jedno jest pewne: wymaga to sporo pracy, zaangażowania i odpowiedniej wiedzy. Stąd, w przypadku równie istotnego elementu jak nawożenie roślin, warto szukać rozwiązań uniwersalnych, aby sprawy sobie dodatkowo nie komplikować. A takim właśnie jest organiczny granulowany nawóz do iglaków i krzewów ozdobnych Innbio, a zatem praktycznie do wszystkich roślin na rabacie.

Zaletą tego produktu jest to, że poprzez swój uniwersalny skład i dobór ekologicznych składników, może być stosowany do szerokiej grupy roślin, właściwie przez cały okres wegetacji, tj. od marca do mniej więcej października, zapewniając zdrowe liście i igły oraz obfite kwitnienie.

A zatem podsumowując, raz jeszcze warto podkreślić, że atrakcyjna rabata to sprawa złożona, na którą wpływ ma zarówno odpowiednie założenie, jak i utrzymanie. I tylko staranne połączenie obu elementów zapewnia jej dobry wygląd, a tym samym przyniesie zamierzone efekty w postaci bujnych i zdrowych roślin, co przekłada się na wygląd zarówno rabaty, ale i całego ogrodu.

 

Artykuł powstał przy współpracy marki Innbio z Tomaszem Szostakiem | https://zogrodemnaty.pl/.

Mogą Cię zainteresować

Ogródek z ziołami

Zioła posiadają wiele zastosowań, są piękną ozdobą jednocześnie mają praktyczne cechy takie jak piękny zapach, smak czy właściwości medyczne. Ich zalety sprawiają, że warto znaleźć miejsce w ogródku czy balkonie na uprawę świeżych ziół.

Czytaj więcej

Kwiaty balkonowe i tarasowe na każde stanowisko

Rośliny balkonowe zdobią tarasy, altany i parapety zewnętrzne już od wiosny, aż do jesieni. Są bardzo popularne i lubiane. Doceniamy je za mnóstwo kwiatów w przeróżnych barwach i długi okres kwitnienia. Pamiętajmy, jednak, żeby ustawiać je na zewnątrz, dopiero w II połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Te piękne, kolorowe rośliny możemy sadzić na miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Dzięki odpowiedniemu dobraniu gatunków do stanowiska, mamy gwarancję prawidłowego wzrostu i pięknego kwitnienia przez długi czas.

Czytaj więcej