5 roślin do ogródka, na balkon lub parapet

Bywają zielone, ale mogą być też… czerwone, żółte lub fioletowe! Balkony czy małe miejskie ogródki można urządzić tak, żeby nie tylko zdobiły, ale były dla nas również pożyteczne i smaczne. Zresztą nie tylko balkony, bo warzywa w doniczkach można uprawiać również na parapecie. Wybrałyśmy dla Was rośliny, które będą rosły i zaowocują w pojemnikach nawet na balkonie lub sporym parapecie! Żeby zapewnić sobie taki warzywno-owocowy sukces, warto sięgnąć po konkretne rośliny i odpowiednio o nie zadbać.

Przedstawiamy 5 roślin, które wyrosną na balkonie lub parapecie i ucieszą Twoje podniebienie:

  1. Pomidory

To absolutnie ulubione warzywa miejskich ogrodników. Są łatwe w uprawie, a do wyboru jest naprawdę wiele odmian. W dodatku jeden krzew daje dużo owoców, więc na małej przestrzeni można zebrać niezłe plony. Warto spróbować odmian koktajlowych, ale te większe również nie sprawią trudności nawet początkującym ogrodnikom.

  1. Poziomki i truskawki

Jedne i drugie są niezwykle wdzięczne, ponieważ dają pyszne owoce i nie wymagają dużo pracy. Jakby tego było mało, są roślinami wieloletnimi, więc nie trzeba co roku zaczynać uprawy od początku. Na wiosnę wystarczy usunąć uschnięte liście, by już za chwilę obserwować jak krzaczki zaczną się na nowo zielenić. Wtedy pozostaje tylko czekać, aż pojawią się pierwsze kwiaty.

  1. Cukinia

Cukinia to świetny wybór, ale tylko pod warunkiem, że zapewni się jej odpowiednio dużo miejsca i sporą doniczkę (śr. 40 cm, wys. 40 cm). Sama roślina będzie potrzebowała około 1 metra kwadratowego. To spory kawałek balkonu, ale naprawde dobrze zagospodarowany! Cukinia pięknie kwitnie (kwiaty są jadalne), a potem oczywiście owocuje.

  1. Sałata

Sałata (a raczej “sałaty”, bo do wyboru mamy mnóstwo odmian) jest oczywiście smaczna, a w dodatku zdrowa. Ma też jeszcze jedną zaletę: bardzo szybko rośnie, więc szybko da jadalne plony. Sałaty można wysiewać co kilka tygodni przez cały sezon. Tak, żeby cały czas mieć na balkonie coś zielonego do sałatek i na kanapki.

  1. Bazylia

Na koniec wisienka na torcie, czyli bazylia. Jest aromatyczna, piękna i doskonale rośnie na słonecznym balkonie. To kolejna z roślin, która oprócz znanych wszystkim liści uraczy miejskiego ogrodnika także kwiatami. Jej kwiaty są bardzo aromatyczne i jadalne: mogą być świetnym dodatkiem do makaronu lub sałatki.

 

Wiesz już, co uprawiać. Ale jak zadbać o swoje rośliny? Możesz sięgnąć po naturalne nawozy Innbio do warzyw. Wystarczy podczas podlewania rozcieńczyć nawóz wodą i raz na kilka tygodni podlewać rośliny. Jeżeli natomiast masz swoje uprawy w kilku doniczkach na balkonie, możesz spróbować wygodnych ampułek z nawozem. Wtedy nie musisz już o niczym pamiętać, bo niewielkie dawki nawozu same uwalniają się do gleby.

Uprawa warzyw na balkonie czy parapecie może wydawać się karkołomnym przedsięwzięciem, ale wystarczy po prostu zacząć. Potem jest coraz łatwiej!

 

Artykuł powstał przy współpracy marki Innbio z Dominiką i Kasią z www.inspekty.pl.

Galeria

Mogą Cię zainteresować

Kwiaty balkonowe i tarasowe na każde stanowisko

Rośliny balkonowe zdobią tarasy, altany i parapety zewnętrzne już od wiosny, aż do jesieni. Są bardzo popularne i lubiane. Doceniamy je za mnóstwo kwiatów w przeróżnych barwach i długi okres kwitnienia. Pamiętajmy, jednak, żeby ustawiać je na zewnątrz, dopiero w II połowie maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Te piękne, kolorowe rośliny możemy sadzić na miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Dzięki odpowiedniemu dobraniu gatunków do stanowiska, mamy gwarancję prawidłowego wzrostu i pięknego kwitnienia przez długi czas.

Czytaj więcej

Poprawne założenie i utrzymanie rabaty roślinnej

Poprawne założenie i utrzymanie rabaty roślinnej

Czytaj więcej