Jak rozpocząć rozmnażanie roślin?
Gdy mamy już w swoim mieszkaniu rośliny często nabieramy apetytu na więcej. Najprościej jest pójść do sklepu ogrodniczego i kupić kolejny egzemplarz na parapet. Istnieją jednak inne sposoby na powielenie ilości roślin w mieszkaniu. Metody, które pozwolą nam na uzyskanie znacznie większej satysfakcji z hodowli roślin jaką do tej pory mieliśmy. Mowa tutaj o rozmnażaniu roślin. A idealnymi roślinami nadającymi się do pierwszych prób rozmnażania są Aroidy. Do Aroidów zaliczamy m.in. monstery, filodendrony, alokazje, anthuria czy epipremnum i skrzydłokwiaty.
Rozmnażanie Aroidów może być przeprowadzone na kilka różnych sposobów. Oto kilka popularnych metod:
- Podział kłączy lub bulw: Ta metoda jest stosowana w przypadku roślin, które naturalnie tworzą kłącza lub bulwy jak zamiokulkas. Roślinę delikatnie wyjmuje się z doniczki i dzieli na mniejsze części, z których każda powinna mieć przynajmniej jedno “oczko” lub startujący pęd, z którego może wyrosnąć nowa roślina.
- Sadzonki pędowe: W tym przypadku jest to metoda, która sprawdzi się dobrze w przypadku praktycznie wszystkich filodendronów i epipremnum a także monster. Można pobrać fragment łodygi z co najmniej jednym węzłem i liściem. Następnie sadzonkę umieszcza się w wilgotnym podłożu lub wodzie, aby mogła wytworzyć korzenie. Jak pojawiają się korzenie, roślinę można przenieść do przepuszczalnego podłoża docelowego.
- "Ogryzki": Czyli fragmenty łodyg z węzłem pozbawione liści. W tym przypadku sprawdzić się umieszczenie ich w pudełku z wilgotnym mchem. Należy pamiętać o utrzymaniu stałej wilgotności. Ogryzki można umieścić także w pojemniku z wodą lub z wodą z dodatkiem ukorzeniacza. Ta metoda rozmnażania wymaga więcej czasu i cierpliwości ponieważ takie fragmenty łodygi ukorzeniają się dłużej od tradycyjnych sadzonek pędowych.
- Odkłady powietrzne: Metoda rozmnażania roślin, która pozwala na ukorzenienie pędów bez ich bezpośredniego kontaktu z ziemią. Aby wykonać odkład powietrzny delikatnie nacinamy pęd w miejscu węzła, aby stymulować tworzenie korzeni. Nacięte miejsce owijamy wilgotnym mchem torfowcem lub innym materiałem, który utrzyma wilgotność. Owinięty pęd zabezpieczamy przezroczystą folią, tworząc rodzaj mini-szklarni, która zapewni odpowiedni mikroklimat. Proces ukorzeniania może trwać kilka tygodni do kilku miesięcy. Gdy zauważymy, że na pędzie pojawiły się korzenie, możemy go odciąć od rośliny matecznej. Jest to szczególnie przydatne w przypadku roślin, które trudno ukorzeniają się w tradycyjny sposób lub są cenne i chcemy uniknąć ryzyka uszkodzenia.
- Hodowla bulw: Niektóre Aroidy wytwarzają bulwy, któreż powodzeniem mogą posłużyć do rozmnażania. Do takich roślin należą Alokazje. W celu rozmnażania alokazji wyjmujemy ją z podłoża i oddzielamy delikatnie od rośliny matecznej bulwy. Niejednokrotnie bulwy wychodzą ponad powierzchnię podłoża i wtedy wyjmowanie z niego całej rośliny nie jest konieczne. Oczyszczoną z ziemi bulwe umieszczamy w wilgotnym podłożu. Idealnie sprawdzi się tutaj mech bądź perlit. Należy pamiętać k utrzymaniu stałej wilgotności. Ta metoda również jest czasochłonna j wymaga cierpliwości.
Pamiętaj, że różne gatunki mogą wymagać różnych metod rozmnażania, a także różnych warunków do ukorzeniania. Zawsze warto sprawdzić specyficzne wymagania dla danego gatunku rośliny. Niemniej jednak własnoręczne rozmnażanie roślin może przynieść nam wielką satysfakcję i zapewnić nam nowe rośliny zdobiące naszą przestrzeń życiową.
Mogą Cię zainteresować
Trawnik jak zielony dywan
Ogromna, zielona połać trawnika to nadal jedno z częściej wybieranych rozwiązań na zagospodarowanie przestrzeni przy domu. Stanowi doskonałe tło dla rabat, zdobi i wymaga jedynie prostej pielęgnacji. To przede wszystkim koszenie, właśnie ono zajmuje najwięcej czasu. Jednak do uzyskania soczyście zielonej murawy potrzebnych będzie jeszcze kilka dodatkowych zabiegów.
Czytaj więcejJak zaplanować wiosenny siew warzyw?
Dobry plan to podstawa udanych plonów. Rozpisanie go zajmie Ci chwilę, a będzie ogromnym ułatwieniem i pierwszym krokiem do warzywnego sukcesu. Do stworzenia przykładowego planu wybrałam kilka gatunków warzyw, które w mojej ocenie są najłatwiejsze w obsłudze i najczęściej wybierane do ogrodów przydomowych.
Czytaj więcej